Zegarki ? różnorodny wybór
Jeżeli planujemy kupić dla siebie zegarek, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim to, czy chcemy nosić go na ręku, czy na przykład na szyi, bądź w inny sposób ? dzisiaj zegarki dostępne są w różnych wariantach, więc nie musimy ograniczać się tylko do jednej lub kilku opcji. Poza tym warto brać pod uwagę jak zegarek ma wyglądać pod względem estetycznym. Obecnie możemy przebierać w tego typu asortymencie, tarcze zegarowe mogą mieć bowiem nie tylko różne motywy, ale także różne kształty. W sklepach z zegarkami na pewno znajdziemy taki model, który najbardziej będzie nam się podobał. Poza wspomnianymi kwestiami należy też wziąć pod uwagę funkcje, jakie zegarek ma spełniać, bo nie ograniczają się one tylko i wyłącznie do odmierzania czasu.
Chronometr Wzorcowanie chronometru, encyklopedyczna definicja
Chronometr został po raz pierwszy użyty w czasie drugiej podróży Jamesa Cooka.
W nawigacji dawniej miał zastosowanie chronometr okrętowy.
Tradycyjny chronometr okrętowy składa się z właściwego zegara w antymagnetycznej obudowie, zawieszonego w łożu Cardana wewnątrz drewnianej skrzynki, chroniącej go dodatkowo przed wpływem otoczenia.
Dzienny chód chronometru był zapisywany w specjalnej książce i uwzględniany przy obliczeniach nawigacyjnych, jako że w nawigacji nawet kilkusekundowe odchylenie czasu powoduje błąd rzędu kilku mil morskich.
Tradycyjne chronometry mechaniczne zostały wyparte przez chronometry elektroniczne oraz nawigację satelitarną.
Chronometr oficjalny to taki zegar mechaniczny, którego mechanizm przeszedł badanie w Contrôle Officiel Suisse des Chronom?tres (C.O.S.C.) ? niezależnym laboratorium szwajcarskim.
Badanie trwa 15 dni, podczas których jest sprawdzany chód zegara w pięciu różnych położeniach, w trzech temperaturach.
Badanie wygląda następująco:
Wszystkie badania przeprowadza się przy około 24% wilgotności względnej powietrza. Po każdych 24 godzinach mierzy się chód chronometru oraz nakręca i nastawia mechanizm. Po zakończonych z pozytywnym wynikiem badaniach mechanizm zegara otrzymuje certyfikat potwierdzający jego dokładność.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chronometr
Rezonatory kwarcowe mogą stabilizować drgania w
Rezonatory kwarcowe mogą stabilizować drgania w układach elektronicznych z dostatecznie dużą precyzją, dzięki czemu znajdują zastosowanie w radiotechnice, technice cyfrowej jako lokalne wzorce częstotliwości i czasu.
Każdy rezonator obok częstotliwości podstawowej (tzw. mod podstawowy), może też drgać z częstotliwościami ponadpodstawowymi (tzw. owertony ? zwykle nieparzyste wielokrotności modu podstawowego) oraz pasożytniczymi.
Na schemacie:
W zakresie drgań podstawowych płytka może drgać w rezonansie szeregowym bądź równoległym.
Rezonanse te są położone blisko siebie na osi częstotliwości, przy czym rezonans szeregowy zachodzi dla częstotliwości
Rezonatory kwarcowe znalazły zastosowanie nie tylko w układach oscylatorów elektronicznych, lecz także jako elementy składowe filtrów wąskopasmowych oraz jako baza do konstrukcji tzw. mikrowag kwarcowych (QCM ? ang. quartz crystal microbalance ? ew. QMB) czyli czujników stężeń substancji zawartych w gazach i cieczach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezonator_kwarcowy