Powszechna klimatyzacja
Jeszcze paręnaście lat temu posiadanie klimatyzacji była uważane za pewien okaz luksusu i bogactwa. Jednak w ostatnich latach ceny tych urządzeń stały się na tyle dostępne, że ich posiadanie nie jest już uznawane za objaw bogactwa.
Co więcej parę ostatnich sezonów letnich było na tyle uporczywe pod względem wysokiej temperatury, ze posiadanie klimatyzacji powoli staje się koniecznością. Do wyboru mamy wiele rodzajów urządzeń od tych stacjonarnych, składających się z dwóch jednostek, aż po takie przenośne. Nasz wybór powinien być oparty o nasze wymagania co do samego chłodzenia oraz powierzchni pomieszczenia/pomieszczeń, które chcemy chłodzić.
samochód osobowy z klimatyzacją). Komfort cieplny ?
W języku potocznym mianem klimatyzacji określa się błędnie proces chłodzenia (np. samochód osobowy z klimatyzacją).
Komfort cieplny ? zespół cech mikroklimatu, który powoduje dobre samopoczucie człowieka.
Odczucia termiczne człowieka odnoszą się głównie do równowagi cieplnej całego ciała. Na równowagę tę wpływa: aktywność człowieka, odzież jaką ma na sobie, jak również parametry otoczenia: temperatura powietrza, średnia temperatura promieniowania, prędkość przepływu powietrza i wilgotność względna. Na podstawie badań prof. Ole Fangera opracowano normę ISO, według której wrażenia cieplne ciała ludzkiego przewiduje się za pomocą wskaźników PMV i PPD.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzacja
W przypadku pomieszczeń określenie uczucia komfortu
Komfort cieplny ? stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn. nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna.
Dodatkowo komfort termiczny oznacza, że nie występuje żadne niepożądane nagrzewanie lub chłodzenie poszczególnych części ciała, na przykład chłodzenie karku i szyi przez przeciągi, czy nagrzewanie nóg przez ciepło promieniujące ze zbyt ciepłej podłogi. W przypadku pomieszczeń określenie uczucia komfortu jest problematyczne, gdyż jest ono odczuwane indywidualnie i subiektywnie. Ideałem byłby system gwarantujący jak najmniejszy procent ludzi niezadowolonych z panujących warunków.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komfort_cieplny