Dla każdego, kto prowadzi firmę i zatrudnia pracowników, bezpieczeństwo i higiena pracy powinny być szczególnie ważne. Powszechnie nazywane bhp to zarówno zbiór zasad dotyczących bezpieczeństwa i higienicznego wykonywania pracy, ale tez dziedzina wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem prawidłowych warunków pracy. Dotyczy to ergonomii, medycyny i psychologii pracy, a także technicznego bezpieczeństwa. Kodeks pracy, zawierając zbiór zasad i wymagań odnośnie bezpiecznej pracy - narzuca pracodawcy m.in. konieczność przeprowadzenia pracownikowi szkolenia bhp już na początku zatrudnienia. Jest to szkolenie wstępne, w ramach którego odbywa się instruktaż ogólny i stanowiskowy. Później, w trakcie zatrudnienia, pracownik musi uczestniczyć w szkoleniach okresowych. W niewielkich zakładach pracodawcy czasami sami czuwają nad bezpieczeństwem personelu, a niekiedy zatrudniają do tego celu wykwalifikowanych specjalistów. Możliwe jest też zatrudnienie zewnętrznej firmy, czyli outsourcing bhp. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala na przekazanie przez pracodawcę zarówno odpowiedzialności za stworzenie i utrzymanie higienicznych warunków pracy, jak i kontroli nad przestrzeganiem przez pracowników zasad bezpieczeństwa w trakcie zatrudnienia.
Szkolenia bhp są często nudne i wydają się nikomu niepotrzebne. Jednak tak wiele słyszy się o nie przestrzeganiu przepisów bhp a co za tym idzie wszelkiego rodzaju wypadków. Pracodawca powinien przestrzega owych przepisów z dużą dozą rygoryzmu. Tłumaczenie się, że nie miał czasu przeprowadzenia szkolenia bhp jest bezsensowne. Nie zajmuje to wiele czasu a może uchronić od nieszczęścia . Owe szkolenia się koniecznością. Dla ułatwienia pracownikom, szkolenie musi odbyć się w godzinach pracy. Trwa od 8 do nawet 64 godzin. Czas zależny będzie od grupy zawodowej, do której jest skierowany. Przepisy przewidują dwa typy szkoleń : wstępne i okresowe. Szkole bhp przede wszystkim ma na celu przestawienie pracownikom podstawowe zachowania, aby ich praca była bezpieczna. Również od pewnego czasu pokazane jest jak udziela się pierwszej pomocy, co zdecydowanie jest bardzo ważne w pracach o podwyższonym ryzyku utraty zdrowia. Chociażby na budowie. Tam o wypadek na łatwo a nie stosowania się prawidłowo do przepisów może grozić nawet śmiercią. Co to takiego outsourcing bhp? To nic innego jak szkolenia przeprowadzane przez osoby z zewnątrz firmy. Są to wyspecjalizowane osoby, które oferują szeroki wachlarz usług, które sprawują stały nadzór nad warunkami pracy. Podsumowując szkolenia bhp są koniecznością, dlatego każdy pracodawca nie powinien lekceważyć owego obowiązku. Przecież to własnie jemu musi najbardziej zależeć na bezpieczeństwie swoich pracowników
BHP to ważny element funkcjonowania każdej z firm. Jak jednak przeprowadzić szkolenia BHP, żeby były ono skuteczne dla naszych pracowników? Temu tematowi warto przyjrzeć się z bliska. Jak wiemy szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy to obowiązkowy proces dotyczący każdego przedsiębiorstwa. Na rynku istnieje wiele profesjonalnych firm z zewnątrz, które specjalizują się w przeprowadzaniu tego typu szkoleń - fachowo nazywa się outsourcing BHP. Na czym to polega? Zlecamy firmie z zewnątrz kontrolę nad procesami BHP w naszym przedsiębiorstwie. Działania takich zleceniobiorców nie dotyczą jednak wyłącznie szkoleń - często oprócz tego dokonują analizy rynku, pomagają w załatwianiu formalności dotyczących Państwowej Inspekcji Pracy czy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W związku z tym współprace na zasadzie działania outsourcingu BHP możemy podjąć jednorazowo lub - wedle naszych upodobań i potrzeb - może to być kooperacja prowadzona na dłuższą metę. Plusem takiej interakcji jest z pewnością obniżenie kosztów czy fakt, że nasze przedsiębiorstwo może pewnie czuć się w zakresie kontroli BHP - w razie jakichkolwiek problemów odpowiedzialność spada na firmę, która przeprowadzała u nas działania BHP.
Szkolenia BHP dzieli się na dwie kategorie. Pierwsza z nich to szkolenia wstępne. Każdy pracownik zatrudniony w nowym miejscu pracy musi odbyć takie szkolenie, dzięki czemu dowie się jak powinien zachowywać się bezpiecznie na danym stanowisku. Wydawać by się to mogło oczywiste, jednak tak nie jest. Warto jednak przypomnieć sobie takie zasady, że na placu budowy obowiązkowo należy nosić kask na głowie oraz odpowiednie obuwie. Na magazynie należy uważać na swoje kończyny a pewne urządzenia mogą być prowadzone tylko i wyłącznie przez osoby z uprawnieniami. Oczywiście jest to przykład, ponieważ każda grupa pracownicza ma zagadnienia odnoszące się do jego stanowiska. Co kilka lat będąc nadal na tym samym stanowisku pracy należy odbywać szkolenia okresowe o których musi pamiętać sam właściwel firmy lub też księgowa, która zajmuje się kontrolowaniem papierów. Przy czym należy pamiętać, że outsourcing BHP skierowany jest również do kadry zarządzającej zajmującej wysokie stanowiska w różnych firmach.
Szkolenia BHP dzielimy na okresowe i wstępne. Pracodawca odpowiedzialny jest za outsourcing BHP na terenie swojej firmy lub też w innym, wyznaczonym do tego miejscu. Firmy optymalizując koszty swojego działania nie utrzymują poszczególnych pracowników odpowiedzialnych za BHP. Obowiązek przeprowadzenia tego rodzaju szkoleń powierzają firmom zewnętrznym, które można znaleźć na terenie najróżniejszych miast. Spotkanie można zorganizować na terenie swojej firmy, jeżeli jest większa ilość pracowników do przeszkolenia. Dzięki temu nie będzie trzeba ich nigdzie wysyłać. Jeżeli jednak mniejsza ilość osób - np. jedna., trzy, pięć osób - musi odbyć szkolenie, to warto porozumieć się z firma odnośnie organizacji szkolenia razem z pracownikami innej firmy z tej samej branży, dzięki czemu koszt takiego szkolenia będzie o wiele mniejszy. Takie łączone kursy są w ostatnich czasach bardzo często spotykane. Nawet, jeżeli mamy do czynienia z dwoma osobnymi firmami, które są na co dzień dla siebie konkurencją,